1024x75.jpg MIT_Banner_Erfagrupper.jpg IEC13_dan_1024x75.png

Rykvis revolution - Novo Nordisk intranet

 

Vinderen af Intranetprisen 2008 lancerede sidste år et gennemarbejdet og ambitiøst intranet, der på elegant og funktionel vis kombinerer det bedste fra koncernens hidtidige decentrale løsninger med en fremadskuende udviklingsplan for ét intranet.

Holdet bag Novo Nordisks nye, centrale intranetløsning ”GlobeShare”, lagde med lanceringen i december 2007 en stor opgave bag sig og står nu overfor en endnu større opgave med kontinuerlig forbedring og udvikling af intranettet. ”Vi arbejder os gradvist fremad”, siger Charlotte Winther, intranetansvarlig hos Novo Nordisk.

Intranettet er blevet valgt som fremtrædende aktør i koncernens bestræbelser på at understøtte forretningsprocesserne og globaliseringen. Det er et globalt intranet, der tilgodeser lokale behov. Intranettet skal kunne håndtere såvel ”en til mange” som ”mange til mange”, hvad angår kommunikation, videndeling og samarbejde.

Global udrulning

Omdrejningspunktet for indførelsen af det nye intranet har været at trimme de eksisterende sider på intranettet og konsolidere et antal forskellige intranetløsninger/-systemer rundt omkring i verden. Til formålet er valgt MOSS2007, og systemet skal nu udrulles til alle selskaberne i koncernen med hvad det indebærer af globale og lokale udfordringer.

Under brede overskrifter som ”forankring og ledelsesopbakning”, ”samarbejde og videndeling” er grobunden lagt for en omfangsrig og detaljeret arbejdsplan for hvert af disse områder; et arbejde der vil strække sig over de næste 2-3 år. Intranettet bliver i denne periode udrullet til hele verden, og brugerne skal selv migrere størstedelen af indholdet. En ikke helt uanselig opgave med omkring 60.000 sider.

Et af de specifikke udviklingspotentialer hos Novo Nordisk er arbejdsgange med f.eks. automatisk opstart af godkendelsesprocedurer. Andre er søgning og optimering af team sites. Sidstnævnte er en vigtig brik i at øge samarbejdet og gøre intranettet til ”My workplace”.

Aktive brugere

Der er ca. 14.000 brugere på det nye intranet, primært i Danmark. Samtlige 26.000 ansatte i Novo Nordisk har adgang til intranettet, og det nye intranet vil gradvis blive rullet ud til resten af verden. Brugernes favoritapplikation er telefonbogen med dynamisk organisationsdiagram, men også nyhedsmodulet PeopleCom, adgang til IT-systemer samt løn- og indkøbssystemer bliver flittigt benyttet.

”Der bliver investeret meget i det nye intranet, men ledelsen forventer også at få meget igen”, siger Charlotte Winther.

Læs også ”Novo Nordisk har Danmarks bedste intranet”

Skærmdump af Novo Nordisks intranetforside

Medlemmer af vores erfagrupper kan se video fra overrækkelsen af IntranetPrisen 2008 med begrundelse og præsentation af Novo nordisks intranet

Charlotte Winther og Jesper Skov Hansen vil 28. maj 2008 på konferencen "Danmarks bedste intranet" præsentere Novo Nordisks intranet og fortælle mere om deres erfaringer og udfordringer.

Feedback Form